Domain whois sorgulama nasıl yapılır?

Domain whois sorgulama nasıl yapılır?

Whois sorgulama, internet kullanıcılarına bilgi sağlayabilmek için sıklıkla tercih edilen bir TCP tabanlı bir işlem kayıt sorgulama yazılımıdır. Kullanıcıya Domain ve IP hakkında bilgi sağlar.

 

 

Domain Whois sorgusu yapabileceğiniz birçok internet servisi bulunmaktadır. Bunlardan en güvenilir olanını tercih ederek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Whois sorgulama sistemi ile bir alan adının kime ait olduğunu, ne zaman kayıt edildiğini, ne zaman sona ereceğiniz ve DNS sunucularını öğrenmenize destek olan bir internet servis sistemidir.

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internetten öğrenebileceğimiz bilgilerin sayısı da her yıl artış göstermektedir. İnternetten üzerinden Domain Whois sorgulama yaparak alan adı ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.

 

Whois sorgulama sisteminde iletişim bilgileri gizlenmiş olarak paylaşılır. Bu sayede önemli bilgiler hacker ve ya spam maillerinden korunmuş olur. Gizlenen bilgiler de yer alan bilgiler e-posta adresine anti-virüs filtresinden geçerek e-posta sahibine ulaştırılır.

 

Alan adını ve bilgilerini sorgulayabilmek için geliştirilen Whois sorgulama sistemi geliştirildi. Whois sorgulama sistemi sayesinde öğrenmek istediğiniz alan adı ve bilgilerini güvenli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Domain Whois bilgilerini kontrol ederek alan adının kime ait olduğunu ve IP adresinin sahiplik bilgilerini öğrenebilirsiniz.


09/05/2021 14:20
Domain whois sorgulama nasıl yapılır?